בת מצווה
קצת על זיקוקין
Mega Night

טלפון : 0777140404
קצת על זיקוקין
 


מופעי הזיקוקין הנם אינסופיים בגיוונם ובאפשרויות אשר עומדות בפני מפעיל הזיקוקין להשתמש באותם מתקנים בסיסיים בצורות שונות . כשמתקנים בסיסיים אלו מכילים אינספור אפקטים שונים .
מופע זיקוקי דינור הנו יצירת אומנות בפני עצמה, תזמון ואופן שיגורם של הפגזים לשמיים מקביל להלחנת שיר ע"י פזמונאי , כל פז הוא צליל מרצף המנגינה .

 
הפגזים :
באופן כללי זו מעטפת עשויה קרטון בצורת כדור שמכילה "כוכבים" פירוטכניים או אפקטים אחרים , כשמתוכה יוצא הפתיל שדרכו מדליקים את הפגז.
הפגזים נותנים מופע גבוה בשמיים. הפגזים מסווגים על פי קוטרם כשישנו מגוון של קטרים לפגזים שנע בין 50 מ"מ עד ללמעלה מ300 מ"מ (הפגז הכי גדול שיש מגיע ל1200 מ"מ).
את שמות הפגזים נותנים לפי דרך בנייתם(פגז רב שלבי,פגז כדורי,פגז צילינדר,פגז עם פתיל תחתי וכו') ו/או לפי האפקט שהם יוצרים ( פגז הצדעה,פגז מצנח,פגז יום,פגז של פגזונים וכו').
הפגזים הנם הזיקוקין די נור הקלאסיים למופעי יום העצמאות , לצורך הפעלתם נדרשים כל האישורים המתבקשים לצורך הפעלת זיקוקין די נור .
מבחינת בטיחות - מרחקי הביטחון המינימליים הם 50 מ' לפגז בקוטר 75 מ"מ , 60 מ' לפגז בקוטר 100 מ"מ וכל 25 מ"מ נוספים בקוטר הפגז מצריכים כ15 מ' נוספים ברדיוס למרחק הביטחון המינימלי .

נרות רומיים :
צינור עשוי קרטון שלאחר שיוצת יעיף כוכבים או אפקטים אחרים בצורה מחזורית קבועה . דוגמאות לאפקטים שמכניסים לנרות רומיים : שרקנים , פצפוצים , פצצונות ונחשים . הנר הרומי בנוי ממס' אלמנטים שחוזרים על עצמם אך לעיתים ישנם מספר אפקטים שונים או אפילו אותו אפקט אבל בצבעים שונים .
נרות רומיים מיוצרים במס' קטרים שונים ולכן אם הם עומדים בקריטריוני הקוטר כמו הכוורות אזי גם הם לא נדרשים באישורי הפעלה מלאים .

אלו הם בעצם שלושת אבני הבסיס של כל הופעת זיקוקי די נור שקיימת כיום בעולם המערבי .

בכדי שתוכלו להסביר לאיש המקצוע מה הייתם רוצים לראות באירוע הפרטי שלכם , להלן תאור קצר של שמות האפקטים בשפה המקצועית :

 

כוכב שביט -
תערובת פירוטכנית שמעובדת לצורה כדורית ומועפת מקנה או מפגז ויוצרת שובל ארוך. שביטים גדולים ניבנים באופן דומה לפגזים (עם מטען הדיפה עצמאי).
ישנן אף כוורות ורומנים של שביטים.

כוכב שביט קרוסט -
כוכב שביט שמתפוצץ לחלקים במהלך הבערה שלו.
כוכב שביט גלילי עטוף בנייר , לכוכב חור קטן בחלקו העליון שבו ממלאים קצת אבקת פלאש . בזמן מעוף הכוכב שנשרף בנקודה שבה מגיע הבעירה לאבקה נוצר פיצוץ והשביט מתפצל למספר חלקים בוערים.

מוקש-
מתקן שמתוכנן להעיף מס' רב של כוכבים (או אפקטים אחרים) בוערים לשמיים מתוך קנה .
ישנם אפקטים כאלו שנועדו לשימוש בתוך אולמות כאפקטי במה (פירוטכניקה) .

פגז (אפקט) כריסנטמום -
אפקט שלרוב ימצא בפגזים כדוריים שבתוכם הכוכבים.בזמן פיצוץ הפגז הכוכבים יוצרים שביל נראה לעין של ניצוצות.
בצורתו הקלאסית של האפקט , כוח הפיצוץ וזמן השריפה של הכוכבים יוצרים שובל ישר , ללא הכיפופים שעלולים להווצר כתוצאה מכח המשיכה.
קיימות הרבה גירסאות ולא תמיד המונח כריסנטמום מבטא את האפקט המדויק.

פגז פאוני -
פגז כדורי שבזמן פיצוצו בשמיים הכוכבים לא משאירים שובל בזמן מעופם . בצורתו הקלאסית של פגז זה יראה כאילו נפתח כדור סימטרי בשמיים ולא יראה שקיימת השפעת כוח המשיכה על הכוכבים .

פגזי תבנית -
פגז , בד"כ כדורי , שיוצר צורה ברורה בשמיים .
דוגמאות למבנים : פרפרים , צלבים , טבעות , כוכבים , לבבות , אותיות ועוד מגוון צורות .
המבנים מושגים על ידי הנחת הכוכבים בתוך הפגז בצורה ספציפית.

שרקן -
מתקן שיוצר רעש שריקה על ידי בערת תערובת פירוטכנית .
תערובת פירוטכנית של שרקנים נדחסת לתוך צינור ומוצתת בתוכו . הקול השורק נוצר משילוב של בעירה אוסילטורית של החומר הפירוטכני ומהקול שנוצר למעלה ולמטה לאורך הצינור מעל שטח הבעירה . אפקט זה הינו נפוץ במתקנים כגון כוורות , נרות רומיים ומוקשים . אפקט זה קיים גם לשימוש בתוך מקומות סגורים (פירוטכניקה) .

 

כוורות / עוגות
הכוורת הנה מתקן זיקוקי די נור שבדרך כלל מכיל 4 ויותר צינורות בעלי קוטר קטן יחסית שעובר בינהם פתיל ומתוזמנים לירות בסדר קבוע מראש על ידי הצתה בנק' אחת . כל כוורת מסווגת על פי קוטר הצינורות שבה .מתקנים אלה מעיפים לשמיים כוכבים , שרקנים , שביטים , פצצות קטנות ולעיתים פגזים בעלי קוטר קטן (50-55 מ"מ) . ישנן כוורות שבהן מספר אפקטים שונים במארז אחד .
מתקנים אלו מכונים גם "עוגות" .
הכוורות הנן אחד מהמתקנים הפירוטכניים הכי נפוצים כיום בשימוש מכיוון שכוורות שקוטר הצינורות שלהן הנו עד 40 מ"מ לא מחייבות תיאומים מיוחדים לצורך הפעלתן . מספיק שמפעיל הזיקוקין המורשה יקבל אישור משטרה בלבד .מבחינת בטיחות - מרחק הביטחון המינימלי שנדרש לצורך הפעלת הכוורות הוא 20 מטר רדיוס מקהל ו/או מבנה מיושב .


פירוטכניקה
פירוטכניקה הנה הביטוי שמשמש כיום את בעלי המקצוע והאנשים שקשורים בהפקת אירועים בזמן שהם מתכוונים לסוג של זיקוקין שבציבור ידועים כזיקוקי "אש קרה" , אלו אותם זיקוקין שמתאימים לשימוש בקרבה יחסית לאנשים ובתוך חלל סגור . אף ניתן למצוא אותם בחנויות רגילות .
זיקוקי "אש קרה" אינם אש קרה בכלל אלא זיקוקין שבמידה ותעבירו את היד בסמוך לניצוצות ואלו יפגעו לכם ביד כשהיא חשופה (לא שמומלץ לעשות את זה), ישנה סבירות גבוהה שלא תפגעו מכך . זה בניגוד לזיקוקין די נור רגילים שיגרמו לכם לכוויה . אך אל תגרמו לשם הנפוץ להטעות אתכם מכיוון שאין דבר כזה אש קרה , הבסיס של האפקט שמעיף את הניצוצות היא להבה שמגיעה לטמפרטורות גבוהות ביותר וכל נגיעה או קרבה של להבה זו לגוף עלולה לגרום לכוויה חמורה ! הניצוצות שמועפות מהזיקוק יכולות לגרום לבדים רגישים להידלק ו/או לחורים כך שתמיד יש לשים לב כשמדליקים את הזיקוק לכך שלא יהיה מישהו קרוב מידי .
השימוש בזיקוקין מסוג זה בתוך חלל סגור אפשרי מכיוון שהחומר הפירוטכני אשר יוצר את הלהבה שמעיפה את הניצוצות מיוצר מחומרים שעושים הרבה פחות עשן יחסית לזיקוקין די נור רגילים . בנוסף לכך שהם עושים פחות ממנו העשן גם פחות מסריח , רעיל ומעצבן מהעשן של זיקוקי הדי נור , אבל זה תלוי בצורה ישירה באיכות החומר והיצרן .

תחת זיקוקי "אש קרה" ניתן למצוא מספר סוגי זיקוקין אשר נותנים מס' אפקטים שונים . הזיקוק הידוע והנפוץ ביותר מסוג זה הוא זיקוק שבעצם מגיע כשיפוד מתכת דקה ועליה החומר הפירוטכני כשהאפקט שלו הוא שליחת ניצוצות מתפצלים שמועפים לצדדים למרחק של 25-30 ס"מ מהשיפוד . זיקוק זה משמש לקישוט עוגות יומולדת ובכלל משמש לאירועים שונים עקב האפשרות להחזיקו ביד והסיכון הנמוך שהוא מציג .
פירוטכניקה נפוצה נוספת שנכנסה לשוק הפתוח במהלך ה 3-4 שנים האחרונות היא זיקוק מצינור קרטון שעוביו נע בין ס"מ ל2.5 ס"מ והוא בעצם מכיל חומר פירוטכני . אלו זיקוקין שהאפקט שלהם הוא מזרקה של ניצוצות (ניתן למצוא זיקוקין בעלי ניצוצות בצבעים זהב וכסף) . בדרך כלל גובה המזרקה שניתן למצוא בחנויות לא עולה על מטר אך מפעילי זיקוקין מורשים יכולים להפעיל מזרקות דומות שמגיעות גם לגבהים של 10 מ' (במידה וזה בטוח) . זיקוקין שנותנים אפקט מזרקות ניתן למצוא בקשת רחבה ביותר של אירועים ומקומות : עוגות יומולדת , חתונות ( מסביב לחתן ולכלה בריקוד הסלואו או בשדרה בכניסה לחופה ) ,באירועים ציבוריים והופעות (בקדמת הבמה ) ועוד.

אפקטים נוספים שקיימים במסגרת פירוטכניקת ה"אש הקרה" אשר מבוצעים על ידי מפעילי זיקוקין הם :
>אפקט המפל- זהו אפקט שנוצר על ידי נפילה חופשית של ניצוצות מגובה . בעיקרון אפקט זה יכול להיות מושג אך ורק על ידי שילוב של מס' קנים פירוטכניים שפועלים בו זמנית במטרה ליצור את "וילון" הניצוצות .
>אפקט הסביבון - זהו אפקט שבנוי ממספר מזרקות שנמצאות על מתקן שמסתובב על ציר . בזמן שמדליקים את המזרקות נוצר דחף שמסובב את המתקן על הציר במהירות והתמונה שנוצרת היא עיגול של אש במרכז המתקן ומסביבו עיגול של ניצוצות .


> אפקט טיל שורק - אפקט נוצר על ידי צינור קרטון שבתוכו דחוס חומר פירוטכני שורק . את אפקט זה יוצרים על ידי מתיחת כבל מתכת דק שאליו מחובר המתקן הפירוטכני . בזמן שמדליקים את המתקן הוא יוצר שלושה דברים בו זמנית : הדף , ניצוצות ושריקה . השילוב של כל אלו נותן לנו הרגשה של טיל שורק שעף מעל לראשים שלנו .

בגדול אלו האפקטים שנמצאים כיום בשימוש הנרחב ביותר אך יש עוד עשרות אפקטים פירוטכניים שיכולים לשמש באירועים במקומות סגורים ו/או בקרבת קהל . פירוטכניקת "אש קרה" הנה אומנות בפני עצמה ולכן עיקר ההבדל בין מופע זיקוקין ו/או פירוטכניקה האחד למשנהו נובע לא רק בתקציב ובתנאי הבטיחות שמאפשר המקום אלא גם במפעיל הזיקוקין עצמו .

זיקוקים הינם כמו כמעט כל דבר אחר שיש לו שיאים בתחומו , כגון גובה , זמן וכו' .
להלן מס' שיאים רשמיים מספר השיאים של גינס ומס' שיאים בלתי רשמיים שטרם
הוכרו על ידי גינס .
מספר השיאים של גינס :
הזיקוק הגדול ביותר שיוצר אי פעם נקרא " ייקום 1 " חלק 2 , הוא פוצץ בפסטיבל אגם
טויה שבהוקאידו יפן . ב15 ליולי 1988 . הפגז שמשקלו היה 700 קילוגרם , וקוטרו 1.39 מ' .
כשהתפוצץ העיף כוכבים לגובה של 1200 מ' .
לידיעה: פגז זה לא נורה מתוך קנה לשמיים אלא הונח על פלטה שצפה באגם ושם פוצץ .
הגלגל הפירוטכני בעל ההנעה העצמית הגדול ביותר נבנה על ידי איגוד אומנות הפירוטכניקה
של פלורידה וקוטרו היה 14.44 מ' . הוא הוצג בכנס האיגוד המיקצועי העולמי של הפירוטכניקה
( PGI ) , במפלי איידהו שבארה"ב ב 14 לאוגוסט 1992 . הוא פעל במשך 3.45 דקות .
לידיעה : על הגלגל הגדול הולבשו עוד מס' גלגלים קטנים יותר , לנסים , מוקשים , מזרקות
ונרות רומיים .
מופע החזיזים הארוך ביותר שבוצע הופק על ידי משרד התיירות של ג'והור , תנועת הנוער
של מלזיה המאוחדת ומר יפ סנג הוק . המופע התרחש ב20 לפברואר 1988 בגן פלנגי
שבמחוז ג'והור במלזיה . האורך הכולל של שרשרת החזיזים היה 5722.95 מ' וכללה
3.338.777 חזיזים ! שהיו עשויים מ665.75 ק"ג אבקת שריפה . החזיזים נדלקו במשך
9 שעות ו27 דקות .
מופע הטילים שבוצע על ידי טרי מקדונלד מחברת פיירומק בע"מ כלל 39,210 טילים ונחשב
לגדול ביותר . האירוע התרחש במפרץ סיינט אובינס שבסיינט הלייר בריטניה על החוף ב15
לאוגוסט 2003 . זה היה אירוע לטרות צדקה .
לידיעה : היו אמורים ליהיות משוגרים 40000 טילים , 790 לא יצאו מקני השיגור ולכן לא נספרו
והזמן מרגע יציאת הטיל הראשון לאחרון היה 15 שניות .
 
 


הפקת מופע זיקוקין

תכנון מופע זיקוקים תלוי בתמונה שרוצים ליצור בשמיים . במידה ורוצים להפיק רגעים מרגשים ותמונות
מיוחדות בשמיים צריך להשקיע הרבה מאד מחשבה בתכנון המופע . על מנת שניתן יהיה להוציא אותו
לפועל צריך תקציב , ציוד , אתר מתאים וזמן .
מופע הזיקוקים מתחיל אצל הלקוח , הוא זה שבעצם מציב את רוב התנאים שבהם מפעיל הזיקוקים
אמור לעבוד . הלקוח קובע את מקום האירוע מה שבאופן אוטומטי מציב את מגבלות האתר . הלקוח
קובע תקציב . התקציב בעצם קובע את כמות החומר שנראה בשמיים , ההשקעה בתכנון
המופע ומשך זמן הקמת אתר הירי .
מפעיל הזיקוקים ,לאחר שקיבל מהלקוח תמונה כללית לגבי ציפיותיו מהמופע מתכנן את המופע ומוציא
את האישורים המתאימים מכל הגורמים לפי התקנות . בתכנון המופע ברוב המקרים לוקחים בחשבון
את גובה האתר לעומת הקהל , המרחק מהקהל ומכשולים בשדה הראייה כגון עצים ומבנים בין
הקהל לאתר ההפעלה . על פי מכלול גורמים אלו ונוספים המפעיל מחליט באיזה סוג , קוטר וכמות
הזיקוקים שבה ישתמש ביחס לתקציב הקיים .
כמות העבודה שיש לבצע באתר ההפעלה נגזרת ממורכבות המופע וגודלו . למרות שהיום זה כמעט
לא קיים בישראל , בעולם זה מקובל שבמופעים גדולים האתר נבנה במשך מס' ימים . אך בכל
המקרים כיום חלק בלתי מבוטל מהעבודה נעשה עוד במחסן הרבה לפני היציאה לשטח .
הקמת אתר הזיקוקין בשטח:
בסיס - בשלב זה מסדרים את כל קני הפגזים על פי התכנון ומקבעים אותם במקומם על ידי דיפון ו קבירה
באדמה . מבצעים ניקוי קנים שזה בעצם ווידוא לכך שבתוך הקנים אין פגזים ישנים בטעות , אין לכלוך
משאריות פגזים ישנים ושאין כל עצם אחר בקנה שעלול ליצור בעיה בטיחותית . במידה ויש זיקוקים
סטטיים אז זה השלב שבו מכינים את הבסיס שיחזיק את השלט ומבצעים הכנות אחרונות לפני קיבועו .

 

טעינה - בשלב זה טוענים את כל הפגזים לקנים על פי מה שתוכנן . במידה והפגזים לא שורשרו במחסן
אז זה השלב שבו משרשרים אותם . מניחים את כל כוורות מלחמות הפרחים ושאר סוגי הזיקוקים במקומם
ומקבעים אותם . מצמידים רש"גים (ראש גפרור)  לכל הנקודות הרלוונטיות .


חיווט - בהנחה שההפעלה הנה חשמלית אזי כמות החיווט נובעת ממורכבות וגודל המופע תוך ייחס ליכולות הציוד.
בשלב זה מחברים בין מערכת ההפעלה ,  , לרש"גים על ידי קופסאות חיבור שנמצאות באתר . בתום שלב זה
מכסים את קני הזיקוקין והכוורות בנייר כסף וניילון נצמד על מנת למנוע הצתה מוקדמת ובלתי רצויה של זיקוקים
או פתילים ע"י גיצים שנוצרו מהזיקוקים הראשונים שנורו..
ועכשיו , כל מה שנותר זה להביט לשמיים........

 

בישראל על מנת להפעיל זיקוקי דינור חייבים ליהיות עם רישיון מפעיל זיקוקים
שמסופק על ידי משרד העבודה - המוסד לבטיחות וגהות . הגיל המינימלי
להוצאת רשיון הוא 21 . אל הקורס בדרך כלל ניגשים דרך חברות הזיקוקים
שמארגנות את הקורס בשיתוף עם המוסד לבטיחות וגהות , זמני הקורס
משתנים אך לרוב מתבצעים בין ינואר למרץ . לאחר הקורס יש לבצע שלוש
הפעלות מודרכות ( סטג' ) עם מפעילים וותיקים ורק אז זכאים לרישיון .

הפעלת זיקוקים כיום מתחלקת לשלוש קטגוריות :

- זיקוקי דינור עד קוטר של 40 מ"מ
- זיקוקי דינור שקוטרם גדול מ40 מ"מ
- פירוטכניקה ( זיקוקי אש "קרה" )
זיקוקי דינור שקוטרם עד 40 מ"מ -
נכון להיום הפעלתם אינה כרוכה ביותר מאשר תיאום ואישור של ראש
מדור הסיור בתחנת המשטרה שבשטח שיפוטה מתבצעת ההפעלה .
מכך נגזר שכל האחריות הבטיחותית נופלת על מפעיל הזיקוקים .
זיקוקי דינור שקוטרם עולה על 40 מ"מ -
להפעלתם נדרשת פרוצדורה שמתחילה בדו"ח סיור עם חבלן משטרה
בשטח ההפעלה המיועד . בדו"ח נרשמים : מקום האירוע , תאריך , תרשים
של אזור האתר וסביבתו שכולל בתוכו את כל פרטי הנוף ודגשי הבטיחות ,
דרישות החבלן מבחינות בטיחות לאור תנאי האתר , הגבלי ירי מבחינת
קוטר הזיקוקים ודברים נוספים בהתאם לתנאי הסביבה .
לאחר דו"ח הסיור עם החבלן מקבלים אישור ממכבי האש בתחנה שבתחום
שיפוטה יתבצע האירוע ( לאירועים פרטיים נדרש בדרך כלל תשלום מראש ).
מקבלים אישור ממד"א או שירות רפואי פרטי ( תשלום נוסף ) , חוזרים לתחנת
המשטרה שבה יתבצע האירוע לקבלת אישור של הרמ"ס .
השלב האחרון הוא בקבלת היתר הפעלה ממשרד העבודה , מגישים את כל
האישורים של כל הגורמים שהזכרנו ומקבלים מס' היתר וטופס מתאים .
פירוטכניקה -
הפירוטכניקה למעשה איננה נחשבת לזיקוקי דינור ולכן איננה דורשת רישיון
הפעלה , אין דרישות בטיחות גורפות לנושא וכל אדם מורשה להדליק
פירוטכניקה .
שינוע זיקוקי דינור :
כל בעל רישיון מפעיל זיקוקים מאושר באופן אוטומטי לשנע זיקוקים ,
בתנאי שהרכב שיועד לשינוע אושר בטיחותית ועומד בדרישות
המוסד לבטיחות וגהות לשינוע חומר נפץ בקטגוריית זיקוקין דינור .
אחסון זיקוקין דינור :
אין לאחסן זיקוקין דינור אלא במחסן שאושר לכך על ידי משרד העבודה .
מרגע הגעת חומר פירוטכני לאתר ההפעלה האתר נחשב למחסן הזמני
ודורש פיקוח ושמירה צמודים .
מרחקי בטיחות מינימליים שנדרשים על פי התקנות :
זיקוקי במה ( לא פירוטכניקה ) - 5 מ'
זיקוקים סטטים ומועפים עד קוטר 40 מ"מ - 20 מ'
זיקוקים סטטים , מועפים ופגזים עד קוטר 65 מ"מ - 40 מ'
פגזים עד קוטר 75 מ"מ - 50 מ'
פגזים עד קוטר 100 מ"מ - 60 מ'
פגזים עד קוטר 125 מ"מ - 75 מ'
פגזים עד קוטר 150 מ"מ - 90 מ'
פגזים עד קוטר 200 מ"מ - 120 מ'
פגזים עד קוטר 250 מ"מ - 150 מ'
פגזים עד קוטר 300 מ"מ - 180 מ'
הפעלת הזיקוקין דינור :
הפעלת הזיקוקים תתבצע אך ורק על ידי מפעיל מוסמך ובנוכחות המפעיל
האחראי באתר ההפעלה .
לא תיהיה הפעלת זיקוקים בלי האישורים המתאימים .
הזיקוקים יופעלו במסגרת השעות המותרות בחוק , כלומר לא אחרי 23:00
אלא באישור מתאים מהגורם האחראי .
בסיום מופע הזיקוקים תתבצע סריקה של אתר ההפעלה ועד לקצוות מרחק
הביטחון במטרה לאתר נפלים
ישנם כאן רק חלק מהתקנות של משרד העבודה , המוסד לבטיחות וגיהות
ומשטרת ישראל בנושא זיקוקי הדינור . רוב אם לא כל תהליכי העבודה
שתוארו הם באחריותו הבלעדית של המפעיל האחראי לאירוע .